2008. október 17., péntek
PHILOSOPHY OF A KNIFE
2008. október 12., vasárnap
THE UNTOLD STORY II
Gondoltam írok pár sort a második részekről, az időnként jogosan elmarasztalt episode 2.-ről. Pár filmcím mindjárt be is ugrott: Daughter of Darkness 2, Possessed 2 (erről már volt szó), The Untold Story 2. Ez utóbbi azok táborát gyarapítja (a nagy többség), amely nem éri fel az első részt, de önmagában elviselhető alkotás. A III.cat.-ban vannak a csúcspontok: Ebola, Intruder, Red To…, van egy erős középmezőny, ide tartozik az ELMONDATLAN TÖRTÉNET 2, és van egy lapos színvonalú versenyzőkből álló majomsziget is: Erotic Nightmare...
Mi az erős középmezőnnyel is szívesen barátkozunk, így megér ez a tétel is pár gondolatot. A történetnek nincs köze az 5 évvel korábban készült elődéhez, Wong Antal pedig nem gonosztevőt alakít, hanem kissé viccesre vett arculatú (súlyfelesleg és fej ;-)) nincs leszálkásítva, mint /elálló fülek/=INFERNAL AFFAIRS-ben), bugyuta zsarut. Ebben a filmben a fő galád, a női nem egy tébolyult képviselője, figurája erősen emlékeztet a fentebb említett INTRUDER súlyos benső zavarral rendelkező/létező hősnőjére.
A lány egyszerű és joviális színben feltűnve érkezik meg Kínából a HK-ban székelő, jó módban tengődő hölgyike unokatestvéréhez, aki egy nagyon szép, de csalárd asszony, szeretővel + költekezés mint állat, a magát szarrádolgozó (és bizonyos problémákkal küzdő, ezért is láthatóan fájdalmas tekintettel megáldott) férje által megtermelt anyagi javakból.
Az "egyszerű és joviális" mainland-i macska lecsap (mint nő, és cselszövő) a vendéglátós vállalkozó férjre, a belőle kibújt csinoskát nem lehet nem észrevenni. Az, hogy közveszélyes őrült (a diliházból szabadult) csak később derül ki róla, miután kinyírta majd felszolgálták (a civilben volt szépségkirálynő) feleséget, étel gyanánt az éhes szájú vendégeknek. (..a Human Pork Chop). Ez a „fantasztikus” ötlet köti össze az első két részt. (A harmadikhoz sajnos nem volt szerencsém.) Wong közeg pedig nyomoz, és a szimata nem csal, ez viszont nem élete legjobb alakítása, ellentétben a Syndrómáéval. Maga a film rendelkezik izgalmas pillanatokkal (nem olyan túlzó a mészárszék), az erőltetett humor (aha, ez ilyen?) és a klisék áradata azonban lehúzza az egészet a középmezőnybe. De egyszer azért érdemes!
2008. október 8., szerda
MYSTICS IN BALI


2008. október 1., szerda
EBOLA SYNDROME

Kb. 10 éve, amikor először láttam a művet fogalmam sem volt Anthony Wong-ról és az egész Hong-Kongi filmkultúráról. Mikor ebbe beleszaladtam, hasonló érzésem volt, mint amikor a ’80-as évek második felében serdülő fejjel felfedeztem pl. az olasz klasszikusokat a narrátoros VHS, már mondhatni történelmi korszakában. Míg el nem törik nálam a mécses, térjünk vissza az Ebolára, és annak taglózó erejű hatására.
Herman Yau 3 évvel korábban rendezte a THE UNTOLD STORY-t és 11 évvel később a GONG TAU – AN ORIENTAL BLACK MAGIC-et. Mindkettő ünnepelt telitalálat, a szakma leemeli kalapját, és tisztelettel szolgálatra jelentkezik… A modern GONG TAU újragondolás megosztja az ortodox közönséget, nekem személy szerint nagyon tetszik, valószínű, hogy nem minden veterán vallja ezt a véleményt. Az UNTOLD ügy meg túlbeszélt kissé, de el kell ismerni: klisékkel együtt is, nagyon meghatározó műfajában, szemtelenségében egyedülálló alapmű.
Az EBOLA SZINDRÓMA sem látott cenzúrabizottságot, az biztos. Mindjárt a nyitójelenetet egy az egyben ki kellene vágni, annyira erőszakos és intenzív, valójában eldönthetetlen, hogy mi az, ami az alkotókat arra vezényelte, hogy nem ismerjenek határokat, tabukat, szókimondásban ilyen erősen feszegessék a limitet. Gondolták, ha horror, hát legyen az, nem finomkodunk.
A gonosz Anthony Wong élete egyik legjobb alakítását hozza, a rálapátolást leszámítva is (a született vadbarom figurája) óriási micsoda pofákat tud vágni, annyira hitelesen gátlástalan pszichopata és kriminális a habitusa, hogy az észvesztő. Kérdés kizárva: NEM volt gyermekszobája! Lehet, hogy a filmtörténelem panoptikumában a legnegatívabb arcok között dobogón fog végezni ez a fiú, ki tudja?